10 listopada 2023 r.

W przyszłym tygodniu we Wrocławiu aż 3 warsztaty dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza rodziny z dziećmi i młodzieżą w spektrum autyzmu wraz z rodzeństwem na warsztaty, które odbędą się w dniach 18 i 19 listopada (sobota i niedziela). 

1. Muzealne ciekawostki: szlakiem polskich projektantek szkła

— 18 listopada (sobota), g. 15:00 

— Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław 

— wstęp wolny 

— prowadząca: Karolina Rzepka 

Szkło przyciąga nasz wzrok fantazyjnym kształtem, urzeka kolorem, intryguje zagadkowym procesem powstawania. Na wystawie czasowej „Szklane życiorysy” opowiemy sobie o niuansach trudnej pracy z masą szklaną oraz twórczości polskich projektantek tych budzących zachwyt przedmiotów.

 

2. Na brzegach mórz i na szczytach gór. Wędrówki pejzażowe po świecie obrazów

— 19 listopada (niedziela), g. 14:00 

— Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław 

— wstęp wolny 

— prowadzący: Michał Pieczka 

Chwile spędzone w podróży, to bodaj najpiękniejszy i najbardziej ekscytujący czas w naszym życiu. Któż z nas bowiem nie zachwycał się wtedy pięknem górskich czy nadmorskich krajobrazów widzianych w różnych zakątkach świata!?  

W taką niezwykłą podróż po galeriach Muzeum Narodowego we Wrocławiu zabierze wszystkich chętnych podróżnik i kustosz Michał Antoni Pieczka. Podczas spaceru tematycznego wspólnie obejrzymy najpiękniejsze przykłady malarstwa pejzażowego z różnych epok od XVI do XX wieku.  

W drugiej części spotkania uczestnicy warsztatów stworzą natomiast własne prace pejzażowe zainspirowane obejrzanymi wcześniej dziełami. Zapraszamy do licznego udziału wszystkich obieżyświatów i miłośników sztuki. 

 

3. Ozdoby ze słomy 

— 19 listopada (niedziela), g. 14:00 

— Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113, 50-419 Wrocław  

— wstęp wolny 

— prowadząca: Olga Budzan

Każde święto wymaga uroczystej oprawy, czyli ozdób. Dawniej na wsiach robiło się je z rzeczy łatwo dostępnych, na przykład z drewna, z papieru czy właśnie ze słomy. Podczas warsztatów wykonamy małe ozdoby ze słomek, sznurka i bibuły. Będzie można również zobaczyć inne przedmioty wykonane z tego szlachetnego materiału, takie jak ul i miś.

 

Zapisy na wszystkie wydarzenia: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00)


W trosce o komfort dzieci: 

— będziemy pracować w małej grupie, 

— piętro z salą warsztatową jest wydzielone i w tym czasie nie planujemy tam innych zajęć, 

— zapraszamy też rodzeństwo. 

 

Zachęcamy do przyjścia trochę wcześniej, aby na spokojnie zapoznać się z przestrzenią. Specjalnie dla osób ze spektrum autyzmu przygotowaliśmy przewodniki, dostępne na naszej stronie internetowej: https://mnwr.pl/wp-content/uploads/2020/03/ME_przewodnik_spektrum_autyzmu.pdf oraz https://mnwr.pl/wp-content/uploads/2020/03/MNWR_przewodnik_spektrum_autyzmu.pdf 


Fundacja ARA Akcja na rzecz osób z autyzmem objęła patronat nad tymi wydarzeniami.

Wydarzenia realizowane w ramach programu Kultura Dostępna 2023, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.