O nas

Fundacja ARA Akcja na rzecz osób z autyzmem została założona w 2021 r. przez rodziców chłopca z autyzmem.

Od kiedy dowiedzieliśmy się o diagnozie syna, zaczęliśmy zbierać informacje, szukać terapeutów i źródeł pomocy, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo wsparcia należy zapewnić zarówno osobom ze spektrum, jak i z innymi niepełnosprawnościami, oraz ich rodzinom. Poszukując najlepszych rozwiązań dla naszego syna spotkaliśmy się z wieloma sprzecznymi informacjami i niewiarygodnymi wynikami badań. W pewnym momencie podjęliśmy decyzję o utworzeniu Fundacji – miejsca, które zapewni rzetelne informacje oraz tak potrzebną pomoc wszystkim w podobnej sytuacji. Przez wsparcie terapeutyczne, dążenie do szerzenie akceptacji i pomoc w usamodzielnieniu, wierzymy, że polepszymy nasz świat.

 

Zespół

Aldona Chmielewska, PhD
Prezeska i założycielka Fundacji

Mama dwóch chłopców, z których jeden, Albert, ma diagnozę autyzmu.

Z wykształcenia biochemik i doktor biologii komórkowej. Pracowała w międzynarodowych placówkach badawczych, w komunikacji naukowej, a obecnie w onkologicznych badaniach klinicznych. Mieszka z rodziną w Warszawie.

Zainteresowana rozwojem coraz lepszych spersonalizowanych terapii dla dzieci z autyzmem, szerzenia zweryfikowanej wiedzy naukowej o autyzmie i powiązanej tematyce. Fanka podróżowania, sportów wodnych oraz czasu wolnego ze swoimi dziećmi. PhD w biologii komórkowej z UCL, Manager w firmie farmaceutycznej.

 

Aleksander Chmielewski, PhD
Wiceprezes, założyciel

Tata chłopca z autyzmem. PhD z biologii rozwoju na University of Cambridge, konsultant w firmie finansowej.

 

Anna Jagiełło
Terapeutka 

Certyfikowany terapeuta z wieloletnim doświadczeniem pracy pod superwizją. Miała przyjemność uczyć się od prekursorów Stosowanej Analizy Zachowania (SAZ), Applied Behavior Analysis (ABA) w Polsce w obrębie wdrażania efektywnych planów terapeutycznych (skoncentrowanych na modyfikacji ekstremalnych zachowań trudnych) u dzieci i młodzieży.

W Fundacji Akcja na Rzecz osób z Autyzmem (od samego początku narodzenia się jej wizji powstania) koncentruje się na rozwoju i podnoszeniu umiejętności w obrębie samodzielności swoich podopiecznych.

Podejmując oddziaływania terapeutyczne zawsze z pełnym zaangażowaniem stara się wspierać tyle, ile to konieczne, dając równocześnie przestrzeń na tyle samodzielności, ile jest to możliwe.

Chętnie angażuje się w wiele inicjatyw dedykowanym rodzinom osób z niepełnosprawnościami w obrębie podnoszenia ich wiedzy i kompetencji w formie webinarów, warsztatów czy indywidualnych konsultacji.

Współpracuje z wieloma placówkami opiekuńczymi i edukacyjnymi, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i wspierających rozwój osób w spektrum autyzmu.

 

Anna Głowacka
Terapeutka 

Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS ze specjalizacją psychologia kliniczna. Ukończyła wiele szkoleń z zakresu diagnozy i terapii dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi, m.in. „Kurs Trenera Umiejętności Społecznych TUS”, „Trener TUS dla nastolatków”, „Ocena i uczenie wczesnych umiejętności komunikacyjnych małych dzieci”, „Depresja oraz inne zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży – diagnoza i terapia”.

Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując i odbywając staże w ośrodkach terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi oraz pracując w szkole podstawowej, jako nauczyciel organizujący kształcenie specjalne dla dzieci z orzeczeniem. Współpracuje z różnymi placówkami, gdzie prowadzi grupy terapeutyczne TUS oraz terapię indywidualną dzieci i młodzieży.

Prywatnie miłośniczka podróży, dalekich wypraw rowerowych i wycieczek górskich.

 

Aleksandra Dąbrowska
Autorka 

Pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny z uprawnieniami do nauczania języka angielskiego i prowadzenia terapii pedagogicznej. Absolwentka wydziału pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim. Od lipca 2020 roku opiekująca się dzieckiem będącym w spektrum autyzmu. Od sierpnia 2021 roku pracująca w przedszkolu integracyjnym w Warszawie, w którym pracuje elementami planu Daltońskiego, prowadzi cykl zajęć metodą Sensoplastyka®, a także uczestniczy w zajęciach rozwijających umiejętności społeczne.

Swoje umiejętności pogłębiała na licznych warsztatach, szkoleniach i konferencjach. Uczestniczyła m.in. w szkoleniach: „Pozytywna Dyscypliny”, „Bon Ton i inne umiejętności społeczne”, „ESDM pierwszego stopnia”, „Aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss”. W 2022 roku jako słuchaczka brała udział w 13th International Autism-Europe Congress. Odbyła miesięczny staż w przedszkolu terapeutycznym „Krok po Kroku”, gdzie obserwowała pracę terapeutów pracujących metodą behawioralną.

Prywatnie miłośniczka teatru i kuchni włoskiej.

 

Agnieszka Zwolan
Copywriterka i specjalistka ds. social media 

Absolwentka studiów dziennikarskich i filmoznawczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (oba kierunki w stopniu magistra). Pracowała m.in. w agencji More Bananas, portalu pracy Rocket Jobs, wydawnictwie Forum Media Polska czy agencji GPD.

Od września 2022 r. w ramach jednoosobowej działalności tworzy różne rodzaje contentu dla swoich Klientów. W Fundacji zajmuje się redakcją i publikacją treści na stronie internetowej, całościową obsługą profili w social mediach oraz aktywnym wsparciem w bieżących działaniach.

Prywatnie miłośniczka kotków, piesków, spacerów, stretchingu, słodyczy oraz filmów i seriali dokumentalnych.

 

Jeśli jesteś zainteresowan_ współpracą z naszą Fundacją, to zapraszamy do kontaktu: kontakt@fundacja-ara.org

Misja

Naszą misją jest wsparcie osób ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwojowymi.
Do naszych głównych celów należą:

1.

Zapewnienie pomocy terapeutycznej osobom z niepełnosprawnością

2.

Stworzenie im perspektyw na samodzielne życie

3.

Propagowanie wiedzy na temat autyzmu (ang. ASD - Autism spectrum disorder)

4.

Wspieranie integracji osób z niepełnosprawnościami z resztą społeczeństwa.

W swojej działalności kierujemy się dobrymi praktykami terapeutycznymi. Czerpiemy z istniejącej już, potwierdzonej wiedzy naukowej, w celu zapewnienia wysokiego poziomu wsparcia i edukacji.
Jesteśmy otwarci na wszelkie współprace z terapeutami, sponsorami oraz organizacjami z podobną misją.