Autorytety w świecie spektrum autyzmu
Badania nad autyzmem oraz zaangażowanie specjalistów w tym temacie mają ogromny wpływ na zrozumienie i akceptację osób w spektrum autyzmu. Poznajcie nazwiska i krótkie biogramy wybranych ekspertów, którzy są uznawani za autorytety w tej dziedzinie.
1. Temple Grandin (ur. 1947) – amerykańska doktor zootechniki, profesor na Colorado State University, autorka bestsellerów oraz działaczka na rzecz osób w spektrum autyzmu i praw zwierząt. Zdiagnozowana jako osoba z autyzmem.
Przykładowe publikacje wydane w Polsce:
– Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów, Kraków 2016
– Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem, Warszawa 2006
– Byłam dzieckiem autystycznym, Warszawa – Wrocław 1995
– Zrozumieć zwierzęta. Wykorzystywanie tajemnic autyzmu do rozszyfrowania zachowań zwierząt (wraz z Catherine Johnson), Poznań 2011
– Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca, Kraków 2018
2. Anthony John Attwood (ur. 1952) – brytyjski psycholog zajmujący się zaburzeniami ze spektrum autyzmu, autor książki Asperger’s Syndrome: A Guide for Parents and Professionals, przełożonej na wiele języków.
3. Simon Baron-Cohen (ur. 1958) – brytyjski specjalista w dziedzinie psychopatologii i psychologii rozwojowej, profesor Uniwersytetu w Cambridge zajmujący się m.in. neuropsychologią autyzmu, dyrektor Centrum Badań Autyzmu w Cambridge, Fellow of Trinity College i Fellow of British Academy.
4. Stephen Shore (ur. 1961) – amerykański profesor pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Adelphi, będący w spektrum autyzmu. Napisał kilka książek na jego temat: College for Students with Disabilities, Understanding Autism for Dummies, Ask and Tell oraz Beyond the Wall. Obecnie zasiada w zarządzie Autism Speaks i jest jednym z dwóch pierwszych w jej historii członków zarządu zajmujących się autyzmem, którzy chcą poprawić potencjał osób w spektrum. Stał na czele Stowarzyszenia Aspergera w Nowej Anglii i był członkiem zarządu Amerykańskiego Towarzystwa Autyzmu.
5. Catherine Lord (ur. 1950) – amerykańska psycholog, psychiatra i badaczka, powszechnie uznawana za jedną z czołowych światowych ekspertek w dziedzinie autyzmu. Pełni funkcję członkini Międzynarodowej Rady Doradczej The Lancet Psychiatry oraz współprzewodniczącej Rady ds. Badań Naukowych Instytutu Child Mind.
6. Ami Klin – amerykański psycholog zajmujący się autyzmem, kierownik oddziału autyzmu i zaburzeń pokrewnych w Marcus Autism Center, wybitny stypendysta Georgia Research Alliance na Uniwersytecie Emory oraz dyrektor Oddziału Autyzmu i Pokrewnych Niepełnosprawności Rozwojowych na Wydziale Pediatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Emory.
7. John Elder Robison (ur. 1957) – amerykański autor pamiętników Look Me in the Eye z 2007 roku, szczegółowo opisujących jego życie z zespołem Aspergera (został zdiagnozowany dopiero w wieku 40 lat) i zdolnościami sawanta, a także trzech innych książek.
8. Stephen M. Edelson – amerykański badacz autyzmu, doktora psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. Pomagał zaprojektować program komputerowy „Miss Stim”, który miał ułatwić edukację dzieciom z trudnościami komunikacyjnymi. Był dyrektorem Centrum Badań nad Autyzmem w Salem w stanie Oregon.
9. Ruth Christ Sullivan (ur. 1924, zm. 2021) – amerykańska orędowniczka edukacji dla osób z autyzmem. Jedna z założycieli Amerykańskiego Towarzystwa Autyzmu (wcześniej nazywanego Krajowym Towarzystwem Dzieci Autystycznych) i jedna z jego pierwszych prezesów. Założycielka i była dyrektor wykonawcza Autism Services Center, licencjonowanej agencji opieki behawioralnej non-profit. Była jedną z lobbystek na rzecz prawa publicznego 94-142 (ustawy o edukacji wszystkich dzieci niepełnosprawnych, obecnie znanej jako ustawa o edukacji osób niepełnosprawnych lub IDEA), która gwarantowała publiczną edukację wszystkim dzieciom w Stanach Zjednoczonych. Pomogła także założyć Centrum Szkolenia Autyzmu Zachodniej Wirginii na Uniwersytecie Marshalla w Huntington. Jest autorką wielu artykułów na temat autyzmu z punktu widzenia rodziców i opiekunów.
10. Bernard Rimland (ur. 1928, zm. 2006) – amerykański psycholog kliniczny, zajmujący się problematyką spektrum autyzmu. Założyciel Autism Society of America i Autism Research Institute. Autor książek na temat terapii autyzmu.
11. Ole Ivar Lovaas (ur. 1927, zm. 2010) – norwesko-amerykański psycholog kliniczny, który w swojej działalności naukowej zajmował się problematyką autyzmu. Był profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i autorem książek Teaching Developmentally Disabled Children: The Me Book, 1981 i Teaching Individuals With Developmental Delays: Basic Intervention Techniques, 2003.
Znacie więcej cenionych ekspertów w dziedzinie autyzmu? Koniecznie dajcie znać na kontakt@fundacja-ara.org, a dopiszemy ich do naszej listy!