4 października 2023 r.

Jak znaleźć właściwego terapeutę dla swojego dziecka – praktyczne wskazówki

Poszukiwanie odpowiedniego terapeuty dla dziecka w spektrum autyzmu to nierzadko wielkie wyzwanie dla rodzica.
Z pozoru łatwe zadanie może okazać się skomplikowane i stać się źródłem dużego stresu. 

Dzieje się tak dlatego, że właściwy wybór może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój i jakość życia dziecka. Kluczowe są:
– koncentrowanie się terapeuty na odpowiednich umiejętnościach, nadmiarach rozwoju lub jego deficytach,
– stwarzanie indywidualnych warunków dostosowanych do konkretnego dziecka,
– pobudzanie do ciekawości i motywowanie do chęci podejmowania działań.
 

Bez kierowania się pewnymi wskazówkami, jako rodzice tracimy czas dziecka, który mógłby zostać już wykorzystany do jego dalszego rozwoju. 

Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad, które mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru terapeuty dla swojego dziecka: 

  1. Konsultacja z fachowcami i zbieranie wiedzy

Pierwszym krokiem w procesie poszukiwania terapeuty dla dziecka ze spektrum autyzmu jest konsultacja z lekarzami i specjalistami. Pediatra, psycholog lub psychiatra będą w stanie ocenić potrzeby dziecka i zalecić odpowiednią formę terapii. Warto również skonsultować się z organizacjami i stowarzyszeniami wsparcia rodziców dzieci w spektrum autyzmu, które mogą udzielić cennych informacji i wskazać sprawdzonych terapeutów. Nastawmy się na zbieranie informacji oraz rozpoznawanie faktycznych potrzeb naszego dziecka.  

  1. Wybór terapii

Na tym etapie poszukiwań koncentrujemy się na poznaniu różnych dostępnych metod weryfikowaniu ich pod kątem skuteczności, ale też zgodności z naszą wizją wsparcia i pomocy dzieciom w spektrum. Tutaj ważnymi elementami są wzajemne zaufanie i wspólnie ustalony plan rozwoju.  

  1. Zgodność kwalifikacji

Jeśli wiemy, w którym kierunku chcemy iść, warto zwrócić uwagę na kwalifikacje i doświadczenie. Upewnij się, że terapeuta ma odpowiednie wykształcenie, licencję oraz certyfikaty potwierdzające jego umiejętności lub otrzymuje tego typu wsparcie od innych, bardziej doświadczonych terapeutów (ma możliwość konsultowania się).  Doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu jest niezwykle istotne, ponieważ każde dziecko jest wyjątkowe i wymaga specjalistycznego podejścia. 

  1. Pierwsze wrażenie

Nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego, dlatego na tym etapie koncentrujemy się na naszych odczuciach w kontakcie z terapeutą. Czy jest profesjonalny, otwarty i nieoceniający, czy czujemy się po prostu dobrze w tym kontakcie, czy nic nie budzi naszych wątpliwości. Warto tutaj zadawać różne pytania i dzielić się rozterkami na temat prawidłowego rozwoju naszego dziecka. 

  1. Obserwacja w terapii

Tu zadziała czas. Podstawą jest stworzenie relacji terapeuta-dziecko, która często klaruje się po 2-3 tygodniach pracy. Należy zwracać uwagę na to, czy dziecko lubi swojego terapeutę i chętnie przychodzi na sesje. Wszelkie obserwacje są tutaj wskazane, ponieważ to zachowanie dziecka w spektrum autyzmu pokaże, czy jest możliwość zbudowania tej relacji. Po tym czasie najczęściej powstaje już odpowiednio dostosowany do dziecka plan lub program terapeutyczny.

  1. Monitorowanie postępów

Kiedy relacja już się wytworzy, dopiero można mówić o rozpoczęciu terapii. Bądź aktywnym uczestnikiem procesu – wykorzystuj konsultacje z terapeutą, wysłuchuj zdań podsumowujących sesje lub jeśli dziecko jest już starsze, proś o takie podsumowania w formie mailowej lub telefonicznej. Wspólnie z terapeutą monitorujcie postępy dziecka oraz zgłaszaj swoje niepokoje i obserwacje. Otwarta i regularna komunikacja jest kluczem do sukcesu terapii. 

  1. Cierpliwość i wspieranie siebie

Na koniec, pamiętaj, że proces znalezienia odpowiedniego terapeuty może być czasochłonny i wymagać cierpliwości. Nie zapominaj tu także o swoich potrzebach i zdrowiu psychicznym! Wsparcie od innych rodziców i specjalistów może być nieocenione. 

 

Bazę wiedzy tworzymy wspólnie! Udało Ci się przebrnąć przez ten etap i cieszysz się z pracy dobrego terapeuty? Masz jakieś dodatkowe wskazówki lub sugestie? A może wciąż potrzebujesz pomocy? Napisz do nas: kontakt@fundacja-ara.org 


Autorką artykułu jest mgr Anna Jagiełło