Polecane książki na temat spektrum autyzmu
Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą książek i książeczek, które warto przeczytać. Idealne nie tylko na wakacje!
1. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Kosmita”
Fundacja ING Dzieciom, 2008
Książka, dedykowana rodzinom dzieci w spektrum autyzmu, skupia się na historii bohaterów, mającej na celu pomóc im zaakceptować trudne okoliczności, odnaleźć wsparcie w specjalistycznej terapii oraz ukazać bogactwo perspektyw w świecie dzięki tolerancji.
Narratorem tej opowieści jest Ola, która niecierpliwie oczekuje na pojawienie się w rodzinie nowego braciszka. Jednak gdy Kacperek się rodzi, wszystko diametralnie się zmienia. Jego niezrozumiałe reakcje, trudności w nawiązywaniu kontaktu czy brak uwagi ze strony rodziców przytłaczają dziewczynkę. Kacper widzi i czuje, lecz nie potrafi tego wyrazić słowami… aż do pewnego dnia!
Do pobrania tutaj.
2. Joanna Pstrągowska, „NORO-1. Bajka o relacjach i emocjach dla dzieci w spektrum autyzmu oraz ich najbliższych”
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022
Noro-1 trafił na Ziemię przez przypadek. Początkowo nie rozumiał, jak ludzie mogą przekazywać sobie tyle informacji za pomocą gestów, uczuć, spojrzeń… Powodowało to nieporozumienia i zabawne sytuacje. Jednak im dłużej robot poznawał świat razem ze swoim ośmioletnim przyjacielem Arturem, tym lepiej rozumiał, że to, co odczuwają ludzie, jest naprawdę ważne.
Historia stworzona przez autorkę wprowadza dziecko ze spektrum autyzmu w świat emocji i relacji społecznych. Może mu pomóc zrozumieć znaczenie własnych i cudzych zachowań, odnaleźć się w grupie i rozwinąć umiejętność współpracy, poprawić komunikowanie się z innymi, rozpoznawać emocje na podstawie sygnałów płynących z ciała czy otworzyć się na własne uczucia oraz im zaufać.
Do kupienia tutaj.
3. Carol Gray, „Nowe historyjki społeczne”
Wydawnictwo Harmonia, 2014
„Historyjki społeczne” (ang. Social Stories) zostały opracowane w 1991 roku przez Carol Gray w wyniku bliskiej współpracy z dziećmi w spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera. Autorka, opierając się na bogatym doświadczeniu osobistym oraz uwzględniając opinie rodziców, nauczycieli i samych dzieci, nieustannie doskonali instrukcje dotyczące tworzenia tych historii. Ta wyjątkowa publikacja pozwala dzieciom z ASD lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie.
Carol Gray doskonale rozumie świat osób z autyzmem, jak również osób neurotypowych, a jej historie są cennym wsparciem zarówno dla jednych, jak i dla drugich, wspierając wzajemne zrozumienie, komunikację i akceptację. Zagłębiając się w te historie, każdy z nas będzie mógł poczuć, jak dzieci z ASD postrzegają i odbierają świat. Historie są tematycznie pogrupowane, dotykając takich zagadnień jak zmiana, popełnianie błędów, ja i moje uczucia, święta i prezenty, umiejętności społeczne i przyjaźń, prześladowanie, zrozumienie dorosłych, dom i otoczenie, szkoła oraz nasza planeta Ziemia. Metoda opracowana przez Carol Gray, mimo swojej prostoty, okazuje się zaskakująco skuteczna w poprawianiu funkcjonowania społecznego osób ze spektrum autyzmu.
Do kupienia tutaj.
4. Allison Edwards, „Marcysia czuje za dużo”
Wydawnictwo LEVYZ, 2022
Ta wartościowa opowieść skupia się na dziewczynce o imieniu Marcysia, która doświadcza całego spektrum różnorodnych emocji. Poprzez tę historię, młody czytelnik będzie mógł wyciągnąć wiele cennych wniosków, nauczyć się budować pewność siebie oraz wzmacniać akceptację samego siebie. Bogato ilustrowana narracja zapewni zainteresowanie nawet najmłodszym czytelnikom.
Jednak należy pamiętać, że ta książka nie jest standardową opowieścią, lecz jest książką psychoedukacyjną, która zawiera karty pracy i liczne zabawy psychologiczne. Przepracowanie zadań i uczestnictwo w tych zabawach stanowi doskonałą formę spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Dodatkowo, może wspomóc rozwój psychiczny oraz stanowić cenne wsparcie w najtrudniejszych momentach.
Do kupienia tutaj.
5. Per Nilsson, „Inny niż wszyscy”
Wydawnictwo Zakamarki, 2017
Książka skierowana jest do dzieci i opowiada o perspektywie 10-letniego chłopca, Dawida, w którego klasie jest chłopiec, Oskar, o którym wychowawczyni mówi, że ma zespół Aspergera. Wszyscy od razu zakładają, że jest to choroba, ale pani nauczycielka tłumaczy, że to nieprawda. Dawid zastanawia się, po co określać coś mianem zespołu, jeśli nie jest to choroba. Oczywiście, można zauważyć, że Oskar zachowuje się nieco inaczej. Jednak Dawid uważa, że większość klasy przesadza i nieprawidłowo traktuje chłopca. Sam dostrzega, że Oskar wcale nie jest tak bardzo różny od niego.
„Inny niż wszyscy” przedstawia ważne tematy w sposób humorystyczny i dystansujący. Przekazuje historię, która powtarza się tysiące razy. Oskar jest zafascynowany liczbami i kodami, jednak nie zawsze łatwo mu zrozumieć żarty. Ale czy to wystarczający powód, by nie móc się z nim zaprzyjaźnić? Dawid wcale tak nie sądzi!
Do kupienia tutaj.
6. Ivona Brezinova, „Krzycz po cichu, braciszku”
Wydawnictwo Stara Szkoła, 2018
Pamela i Jeremiasz są nastoletnimi bliźniętami, ale ich codzienne życie znacznie różni się od ich rówieśników. Remik, jeden z bliźniaków, cierpi na niskofunkcjonujący autyzm, co wpływa na rytm i zasady ich codzienności. Odzież w określone dni tygodnia ma przypisane kolory, samochody muszą być parkowane w określony sposób, a jedzenie powinno być okrągłe. Niezgodność z tymi zasadami może wprowadzić chłopca w stan dezorganizacji, manifestujący się poprzez krzyki, gryzienie lub rzucanie przedmiotami.
Narrator relacjonuje życie rodziny dotkniętej autyzmem w sposób obiektywny, bez dodatkowych upiększeń, dramatyzacji czy moralizowania. Wewnętrzne monologi Pameli, które pojawiają się w formie pamiętnika, pozwalają Czytelnikom zrozumieć jej uczucia. Książka nie tylko daje wgląd w to, jak osoby z autyzmem postrzegają świat, ale także ukazuje codzienne wyzwania związane z opieką nad osobą ze spektrum autyzmu i to, co życie przynosi w zamian.
Do kupienia tutaj.
7. Jennifer Cook O’Toole, „(Sekretna) księga asperdzieciaka. Poradnik dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera”
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018
Dorastanie może być skomplikowane, szczególnie gdy inni ludzie wokół nas zachowują się na sposób, który trudno zrozumieć… Jennifer Cook O’Toole doskonale o tym wie, ponieważ sama przez to wszystko przeszła!
Ta książka to zbiór odpowiedzi na wiele istotnych pytań, które nurtują każdego nastolatka z zespołem Aspergera. Zawarte w niej wskazówki pomagają w budowaniu i utrzymywaniu relacji z przyjaciółmi, kontrolowaniu nadmiernie szczerego zachowania czy unikaniu potencjalnych katastrof towarzyskich. Przewodnik, pełen krótkich i prostych wyjaśnień, humorystycznych ilustracji i komiksów, zawiera wszystko, czego potrzebuje młody człowiek z zespołem Aspergera, aby przetrwać trudny okres dorastania.
Do kupienia tutaj.
8. Jennifer Moore-Mallinos, „Mój brat ma autyzm”
Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła, 2009
Książka w przystępny sposób opowiada historię chłopca, którego brat cierpi na autyzm. Jej tekst ma za zadanie wyjaśnić dzieciom, na czym właściwie on polega, dlatego ma niezwykłą wartość zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą.
Autorka opisuje objawy autyzmu oraz przedstawia sytuacje, jakie mogą wystąpić u osób w spektrum i ich rodzeństwa. Zachęca dzieci do nauki cierpliwości, zrozumienia czy tolerancji.
Do kupienia tutaj.
9. Siobhan Timmins, „Skuteczne historyjki społeczne dla młodszych dzieci z autyzmem”
Wydawnictwo Harmonia, 2018
Publikacja rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem i przystępnym przedstawieniem problemów związanych z autyzmem. Cała treść jest opowiedziana z perspektywy dziecka, co pomaga wczuć się w sytuację młodej osoby, a także jest wypełniona cennymi wskazówkami, poradami i ilustracjami. Dzięki nim można stworzyć spójny zestaw historyjek, które dziecko będzie w stanie zrozumieć i wykorzystać w różnych sytuacjach społecznych.
Ten poradnik to wartościowy zbiór porad i lekcji, które są nieocenioną pomocą dla rodziców i opiekunów dzieci w spektrum autyzmu oraz znakomitym sposobem na naukę podstawowych umiejętności, takich jak dzielenie się, słuchanie, cierpliwość czy radzenie sobie z lękami.
Do kupienia tutaj.
10. Kathy Hoopmann, „Wszystkie koty są w spektrum autyzmu”
Wydawnictwo Linia, 2021
Światowy bestseller, który porusza serce każdego czytelnika! Autorka wykorzystuje zdjęcia kotów, aby ukazać codzienne wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć osoby z autyzmem. Ta delikatna, pełna miłości i szacunku książka stanowi doskonałe wprowadzenie do świata osób ze spektrum, które często spotykają się z brakiem zrozumienia i marginalizacją w społeczeństwie.
Jest to świetna propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przez prosty język i przystępną formę, książka skutecznie łączy wiedzę z emocjami, a poprzez interesujące przykłady pokazuje, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja dla osób z autyzmem.
Do kupienia tutaj.
11. Magdalena Gut-Orłowska, seria „Historyjki społeczne o tym, jak się zachować w różnych sytuacjach życia codziennego”
Grupa Wydawnicza Harmonia, 2016 –
Świetna seria książeczek o przygodach sympatycznego chłopca, które ułatwiają pracę z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z dziećmi i nastolatkami z zaburzeniami zachowania i trudnościami emocjonalnymi. Pomaga im w dokładnym poznawaniu skomplikowanego świata relacji międzyludzkich, co umożliwia przygotowanie dziecka do wyzwań, które pojawiają się podczas współpracy z innymi osobami.
Podczas lektury czytelnik ma także odpowiadać na pytania dotyczące zrozumienia historyjki, jak i samej sytuacji, rozpoznawać emocje bohatera, identyfikować ich przyczyny oraz odnaleźć adekwatne i akceptowalnie społecznie sposoby radzenia sobie z nimi.
Do kupienia tutaj.
Autorką zestawienia jest mgr Agnieszka Zwolan.
Masz pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu: kontakt@fundacja-ara.org