Świat dźwięków: zabawka pozytywka
Melodie, wibracje i drgania to coś, co sprawia przyjemność, uspokaja, pozwala wyrazić emocje. Dzieci w spektrum, z którymi miałam możliwość pracować, zarówno te komunikujące się werbalnie, jak i niewerbalnie, bardzo dobrze reagowały na muzykę.
W tym miejscu chciałabym zaprezentować pozytywkę. To małe muzyczne pudełeczko, które oprócz bycia przeuroczą zabawką, może służyć rozwijaniu różnych obszarów funkcjonowania dziecka. Z pozytywką można pracować na różne sposoby w zależności od tego, jak dziecko reaguje na dźwięki.
Skupianie uwagi
Wystarczy, że raz nakręcimy pozytywkę, a dziecko usłyszy nowy niespodziewany dźwięk. Jest to bardzo prosty sposób na oderwanie dziecka od innych czynności.
Wspólne pole uwagi, wskazywanie
- WYBÓR! Proponujemy dziecku dwie zabawki, wyciągając przed siebie ręce z pozytywką i inną zabawką oraz zadając pytanie: „Ta czy ta?”.
- Wskazywanie pozytywki paluszkiem lub całą dłonią: możemy poprosić dziecko, aby wskazało pozytywkę słowem: „Pokaż”. Kiedy to zrobi, możemy nakręcić zabawkę.
- Zabawa w akuku. Przykrywanie pozytywki chusteczką i udawanie, że zniknęła: „Nie ma, nie maaa, aaaa kuku” i podrzucanie chusteczki do góry.
- Wrzucanie do pozytywki małych przedmiotów i zabawa w „nie ma – jest”.
Kontakt wzrokowy
- Zanim nakręcisz pozytywkę, można powiedzieć do dziecka przeciągle „trzy, czte – ry”. Możemy manipulować pozytywką, podnosząc ją na wysokość swojej twarzy, tak, aby dziecko zwróciło na nas uwagę.
- „-ry” wypowiadamy w momencie, kiedy następuje kontakt i wówczas włączamy pozytywkę. Całe działanie może być poprzedzone pytaniem „Jeszcze?”.
Naprzemienność
- Wrzucanie przedmiotu do pozytywki i włączanie jej: „raz ja, a raz Ty”.
- Na zmianę z dzieckiem stawiamy figurkę na pozytywce. Następnie osoba dorosła ją nakręca.
Rozwijanie motoryki małej
- Podejmowanie próby nakręcenia pozytywki.
- Do tego najlepiej przystosowana będzie pozytywka z korbką. Później można ćwiczyć chwyt pęsetowy (nakręcanie dwoma paluszkami).
Rozwijanie motoryki dużej
- Podążanie za pozytywką.
- Osoba dorosła nakręca pozytywkę i pozostawia ją w zasięgu wzroku dziecka. Cel —> dziecko przychodzi do nas i do zabawki, szuka, podąża.
Autorką tekstu jest mgr Aleksandra Dąbrowska.
Masz pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu: kontakt@fundacja-ara.org
Zdjęcia i film: materiały własne.