28 lutego 2024 r.

Zabawy konstrukcyjne, czyli zabawy „w budowanie”

Ilość zabawek dostępnych w sklepach często bywa przytłaczająca dla niejednego rodzica, zwłaszcza kiedy stara się on kierować rozwojem swojego dziecka.

Klocki drewniane, Lego, Lego Duplo, tory, patyczki, koła zębate (klocki typu Korbo), klocki konstrukcyjne Quercetti Georello i wiele innych… Wszystkie one wymagają skupienia, uważności, precyzji ruchowej. Z jednej strony pozwalają uciec w swój spokojny i uporządkowany świat (stając się dobrym sposobem na poradzenie sobie np. z trudnymi emocjami), a z drugiej – mogą rozwijać kompetencje społeczne i komunikację poprzez wspólne konstruowanie. 

Zabawa klockami w szczególny sposób rozwija wyobraźnię i jest dobrym punktem wyjścia do zabaw tematycznych na przykład w odgrywanie scenek. Pobudzają do konstruowania lub odwzorowywania, kiedy zawierają instrukcje budowy. 

Czasami bywa tak, że dziecko upatrzy sobie szczególnie tylko jeden z wymienionych rodzajów klocków lub budowle będą nieść się w górę tylko jednym kolorze. Wykorzystajmy te preferencje dziecka, bo może okazać się, że to świetny punkt wyjścia do początków wspólnej zabawy!

Skupianie uwagi 

Wspólny plan na budowanie, postawienie sobie celu. Dziś budujemy statek kosmiczny, a może zamek? Możecie wspólnie narysować instrukcję, co po kolei będziecie robić (dorosły może samodzielnie przygotować instrukcję i zainteresować nią dziecko), lub wykorzystać tę dołączoną do pudełka (opcji dopasowania do poziomu rozwoju dziecka jest wiele).

Wspólne pole uwagi, wskazywanie 

  • WYBÓR! Którymi klockami się bawimy, który klocek Ci podać, ten czy ten? Podaj mi długi czerwony klocek, proszę.
  • Pamiętamy o prostych, krótkich komunikatach. Ważne, aby dać dziecku czas na przetworzenie komunikatu.
  • WSKAZYWANIE pozytywki paluszkiem lub całą dłonią: możesz poprosić dziecko, aby wskazało konkretny klocek słowem: POKAŻ. Kiedy to zrobi, możesz mu go podać.
  • Porównywanie klocków,  który jest najdłuższy, a który najkrótszy.
  • Segregowanie klocków – szukamy wszystkich czerwonych, zielonych, żółtych i układamy je na kartkach w odpowiednim kolorze lub wrzucamy do odpowiednich pojemników.

 

Kontakt wzrokowy 

Pamiętaj o podtrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas zabawy, możemy podnosić klocek/klocki na wysokość naszej twarzy. Zanim podasz go dziecku, poczekaj, aż na Ciebie spojrzy.

Naprzemienność 

Raz ja dokładam klocek, raz Ty. Układamy na zmianę i staramy się pilnować swojej kolejności (co często też może okazać się wyzwaniem do ćwiczeń dla dziecka).

Rozwijanie motoryki małej 

Układanie równo klocków, jeden na drugim (Jenga), łączenie klocków (Duplo, Lego), dociskanie klocków lub ich odczepianie wzmacniają pracę rączki.

Rozwijanie motoryki małej 

Przekraczanie osi ciała sięgając prawą ręką po klocek, który leży z lewej strony i odwrotnie.

 

Miłej zabawy!


Autorką tekstu jest mgr Anna Jagiełło.

Masz pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu: kontakt@fundacja-ara.org