16 listopada 2023 r.

Znane osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Odkrycie, że wiele znanych postaci bywało dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu, rzuca nowe światło na percepcję autyzmu w społeczeństwie. Osoby takie jak Albert Einstein, Woody Allen czy Andy Warhol stanowią jedynie część tego zaskakującego zestawienia! Ich osiągnięcia kształtują nasze spojrzenie na autyzm, pokazując, że różnorodność mózgu może być siłą napędową w rewolucyjnych odkryciach, zaangażowanych działaniach społecznych oraz w twórczym wyrażaniu siebie.

Oto lista wybranych przez nas sławnych ludzi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (kolejność przypadkowa): 

1. Albert Einstein – jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca tzw. emisji wymuszonej. Noblista.  

2. Dr. Temple Grandin – znana amerykańska zootechnik, autorka i wykładowczyni, która jest jedną z najbardziej znanych postaci ze spektrum autyzmu na świecie. 

3. Dr. Vernon L. Smithamerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 roku, który ujawnił, że ma diagnozę zespołu Aspergera. 

4. Dr. Tony Attwood brytyjski psycholog kliniczny i autor wielu książek o autyzmie, który jest uważany za eksperta w dziedzinie zespołu Aspergera. 

5. Dr. Simon Baron-Cohenbrytyjski psycholog i badacz autyzmu, który zajmuje się badaniami nad teorią umysłu i empatii oraz jest autorem licznych publikacji na ten temat.  

6. Daniel Tammet brytyjski pisarz i matematyk, który jest również jednym z najbardziej znanych autystycznych „savantów” i posiada niezwykłe zdolności umysłowe. 

7. Alfred Hitchcockreżyser filmowy, telewizyjny, scenarzysta i producent, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców filmowych w historii kina. Określany mianem „mistrza suspensu”. 

8. Anthony Hopkinswybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także kompozytor i malarz. Zdobywca dwóch Oscarów, czterech nagród BAFTA i dwóch EMMY. 

9. Elon Musk przedsiębiorca, dyrektor generalny i techniczny w SpaceX, dyrektor generalny i główny architekt w Tesla Inc. 

10. Alan Turing matematyk, informatyk i wojskowy. Twórca koncepcji maszyny Turinga, jeden z pionierów informatyki i sztucznej inteligencji. 

11. Isaac Newton fizyk, astronom, matematyk, filozof, alchemik, biblista i historyk oraz urzędnik państwowy. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych naukowców wszech czasów. 

12. Wolfgang Amadeusz Mozart kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Zaliczany do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

13. Andy Warhol – wybitny artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu.

14. Wentworth Miller aktor, scenarzysta, koproducent telewizyjny i filmowy, model. Najbardziej znany z roli Michaela Scofielda w serialu „Skazany na śmierć”.

15. Daryl Hannah aktorka. Najbardziej znana z takich filmów, jak „Łowca androidów”, „Stalowe magnolie” czy „Kill Bill”.

16. Woody Allen scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz i kompozytor. Uchodzi za jednego z najbardziej uznanych amerykańskich reżyserów. 

17. Bill Gates informatyk, multimiliarder i filantrop; współzałożyciel i były prezes zarządu korporacji Microsoft. 

 


Zestawienie przygotowała Agnieszka Zwolan.

Masz pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu: kontakt@fundacja-ara.org