Scenka: plac zabaw
Rodzice dzieci w spektrum autyzmu czasem doświadczają trudności także podczas wizyt na obszarach przeznaczonych do zabaw dla najmłodszych. Poniżej opisana sytuacja ukazuje potrzebę edukacji i wsparcia społecznego dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu, a także konieczność dostosowania miejsc publicznych do ich potrzeb.
Osoby:
Marcin – 46-letni tata Oli. Wszystkie wolne chwile chce spędzać z córką, bo nie ma na co dzień ich zbyt wiele. Pracuje ponad 70 h w tygodniu, aby zapewnić swojej rodzinę godne warunki, terapię dla Oli oraz możliwości rozwijania jej pasji do koni. Czasem chciałby to wszystko rzucić lub być częściej w domu, ale od pewnego czasu jest mu znacznie ciężej.
Ola – 6-letnia dziewczynka, która kocha konie. Kiedy jest przy nich, staje się najbardziej opiekuńczym dzieckiem na świecie, ale nic więcej mogłoby dla niej nie istnieć. Może kiedyś będzie mieć własną stadninę koni.
Marcin po pracy postanowił wybrać się z Olą do parku na plac zabaw, który polecił mu jego znajomy z pracy.
Ola nigdy nie rusza się bez swojej ulubionej zabawki i często potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowego otoczenia. Kiedy jednak zaczyna eksplorować nowy plac zabaw, niektóre dzieci i ich rodzice zaczynają reagować na jej inny sposób zabawy i komunikacji.
Marcin stara się zachęcić Olę do interakcji z innymi dziećmi, ale widząc niezrozumiałe spojrzenia i nawet niegrzeczne komentarze od niektórych dorosłych, czuje się zaniepokojony. Ola, odczuwając napięcie w otoczeniu, zaczyna wycofywać się, co z kolei wzmacnia nieprzychylne reakcje innych.
W takich sytuacjach pomocne mogą być:
1. Planowanie wizyty
Wybór miejsc, które są przyjazne dzieciom w spektrum, może pomóc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Niektóre parki oferują specjalne strefy przyjazne sensorycznie. Ciągłe wycofanie się z placów zabaw, miejsc publicznych czy parków nie jest rozwiązaniem.
2. Edukacja otoczenia
Rozpowszechnianie informacji o autyzmie w lokalnej społeczności może pomóc w zrozumieniu i akceptacji różnorodności. Dlatego tak istotne jest poszerzanie wiedzy innych w obrębie możliwych zachowań czy choćby włączanie w inicjatywy Światowego Dzień Świadomości Autyzmu, a działalność stowarzyszeń czy fundacji wspierających osoby z autyzmem powinna wychodzić poza środowisko gabinetowe.
3. Wsparcie społeczne
Warto szukać grup wsparcia dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu, aby wymieniać doświadczenia i uzyskiwać praktyczne porady czy choćby wybierać się razem na place zabaw.
4. Zrozumienie potrzeb dziecka
Rodzice i opiekunowie powinni znać unikalne potrzeby swojego dziecka oraz podchodzić do sytuacji w taki sposób, który będzie dla niego najbardziej komfortowy.
5. Rozmowa z dzieckiem
Należy umożliwiać dziecku wyrażanie swoich uczuć w odniesieniu do interakcji społecznych, a jednocześnie zachęcać je do stopniowego rozszerzania komfortowej strefy.
Ważne jest, aby społeczeństwo było bardziej otwarte i elastyczne wobec różnorodności, a także aby miejsca publiczne dostosowywały się do potrzeb dzieci w spektrum autyzmu, tworząc przyjazne i niewykluczające środowisko.
Przeczytaj także naszą scenkę z zakupów w dużym markecie
Autorką tekstu jest mgr Anna Jagiełło.
Masz pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu: kontakt@fundacja-ara.org